среда, 21. децембар 2011.

Mapa Sirije

Postavljena je nova tematska karta na sajtu Serbiamap.Net. Od danas se u sekciji Galerija mapa nalazi i detaljna reljefna mapa Arapske Republike Sirije.

Fizičko-geografska mapa Sirije

Sirija je poslednjih nedelja dospela u žižu svetske javnosti zbog velikog broja stradalih u građanskim neredima protiv režima sirijskog predsednika Asada. Sukobi se odvijaju između zvaničnih vladinih snaga reda i sve većeg broja (uglavnom mladih) demonstranata koji se pod uticajem "Arapskog proleća" suprotstavljaju višedecenijskom autoritarnom režimu vladajućeg Asada.

Sirija je bliskoistočna zemlja srednje veličine sa oko 22 miliona stanovnika. Već godinama se nalazi pod pritiskom zapadnih zemalja zbog tesnih veza sa Iranom i otvorenom podrškom militantnim grupama u regionu - Hezbolahu i Fatahu. Uzimajuči u obzir i činjenicu da je Sirija izvoznik nafte, kao i da je vladajuća stranka predsednika Asada barem deklarativno socijalistička, svetska javnost sa strepnjom predviđa eskalaciju sukoba u budućnosti.

Više tematskih mapa možete pogledati na stranici Mape Srbije.

понедељак, 12. децембар 2011.

Interaktivna mapa sveta sa geografskim zanimljivostima

Na sajtu www.serbiamap.net objavljena je tematska mapa sa geografskim zanimljivostima iz celog sveta.
Na karti su prikazane geografske lokacije koje se po nekom osnovu ističu i predstavljaju geografski ekstrem u svojoj kategoriji. Posetioci sajta mogu na jednostavan način da vide gde se nalaze najviši planinski vrhovi i vulkani, najtoplija i najhladnija naselja na našoj planeti, najveća naftna polja, kao i niz drugih zanimljivih mesta koja se po nečemu izdvajaju od ostalih.


Do pregleda ove interaktivne mape dolazite biranjem opcije "Mape" iz glavnog menija, a zatim iz liste tematskih mapa odaberite Geografske zanimljivosti (Svet). Detalje svake lokacije možete da otvorite klikom na pripadajući marker.

Sadržaj mape se redovno dopunjuje, a svaka sugestija, kao i predlog za novu značajnu lokaciju su dobrodošli.





четвртак, 1. септембар 2011.

Mapa Kruševca

Objavljena je nova tematska mapa na sajtu Serbiamap.Net. U sekciji Galerija mapa postavljena je auto karta Kruševca i okoline grada (centralno Pomoravlje, Rasinski okrug).

Auto karta Kruševca

Više tematskih mapa možete pogledati na stranici Mape Srbije.

субота, 30. јул 2011.

Saobraćajna mapa Srbije

Na sajtu Serbiamap.Net objavljena je najnovija saobraćajna mapa Srbije. Mapa je urađena i u ćiriličnoj i u latiničnoj varijanti.

Saobraćajna mapa Srbije




четвртак, 14. јул 2011.

Prosečne plate u Srbiji

U odeljku Galerija mapa postavljena je nova tematska mapa, pregled prosečne zarade po opštinama u Republici Srbiji. Karta je izrađena prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, za mesec maj 2011. godine.
Prosečne zarade u Srbiji (maj 2011)

уторак, 5. јул 2011.

BRIK

U uslovima globalne ekonomske krize, tokom nekoliko poslednjih meseci na svetskoj političkoj sceni se istakao novi činilac - savez vodećih država u razvoju (BRIK) koji čine Brazil, Rusija, Indija, Kina , a od nedavno i Južna Afrika.
Ova organizacija je isprva zamišljena kao neformalni klub zemalja članica koji ima za cilj unapređenje međusobne ekonomske saradnje, ali se vremenom, u uslovima uzdrmane globalne ekonomije došlo do situacije da ovaj savez čini protivtežu vodećim zapadnim industrijskim zemljama (G7). 

Zemlje članice BRIKJ

Novu tematsku mapu možete da pronađete na stranici Galerija mapa.




субота, 2. јул 2011.

Nove hidrocentrale na Drini

U februaru 2011. godine potpisan je preliminarni sporazum između Elektroprivrede Srbije (EPS) i italijanske firme 'Seći energija' o izgradnji tri nove hidrocentrale na Drini. Učešće u ovom poduhvatu uzeće i Elektroprivreda Republike Srpske.

Predviđeno je da se na srednjem toku Drine izgrade tri nova hidropostojenja za proizvodnju električne energije, i to na lokacijama Rogačica, Tegare i Dubravica. Vrednost investicije je oko 820 miliona evra, a očekuje se da ukupna snaga novih centrala bude oko 320 MW uz godišnju prosečnu proizvodnju od 1200 gigavat sati.

Po navodima rukovodioca projekta, izgradnja bi trebalo da započne u drugoj polovini 2012. godine, a očekivani rok završetka je 2016. godina.

Za pregled tematskih karti kliknite na naslov mape u panelu Interaktivne mape.

уторак, 28. јун 2011.

Ratni sukobi u 21. veku

Na sajtu www.serbiamap.net je postavljena nova tematska mapa - međunarodni ratni sukobi u 21. stoleću. Avganistan, Irak, Kongo, Libija ... pogledajte na interaktivnoj karti sveta gde se nalaze mesta koja su pominjana u udarnim vestima svih svetskih medija posle 2000. godine.

Za pregled tematskih karti kliknite na naslov mape u panelu Interaktivne mape.

недеља, 22. мај 2011.

Serbiamap.Mobile 1.7

Objavljena je nova verzija Java aplikacije Serbiamap.Mobile za mobilne uređaje. Aplikacija Serbiamap.Mobile je namenjena za pregled mapa i efikasnu online pretragu georeferenciranih odrednica iz naše baze podataka.






Novo u verziji 1.7:

- Lokalizacija programa za srpski i engleski jezik
U odeljku Podešavanja (Settings) iz padajuće liste možete da odaberete željeni jezik za korisnički interfejs.

- Mogućnost čuvanja korisničkih lokacija (značajnih tačaka)
U glavnom meniju apllikacije je dodata opcija Lokacije koja omogućuje da trenutne GPS koordinate zapamtite uz dodavanje pratećeg opisa.

- Opcija prosleđivanja korisničkih lokacija serveru baze podataka www.serbiamap.net
Možete doprineti proširenju baze podataka relevantnih lokacija šaljući koordinate značajnih tačaka sa vašeg mobilnog uređaja.

- Dodato je nekoliko novih tipova objekata za pretraživanje

- Generisanje i čuvanje treka (tracklog)
Tokom rada GPS modula možete aktivirati beleženje trenutnih lokacija radi generisanja fajla sa pređenom putanjom.

Najnoviju verziju programa (1.7) možete da preuzmete na Java download stranici sajta serbiamap.net.


понедељак, 16. мај 2011.

Interaktivna mapa srpskih enklava na Kosovu i Metohiji

Na sajtu serbiamap.net objavljena je nova tematska interaktivna mapa - srpske enklave na Kosovu i Metohiji. Pregled interaktivnih mapa se otvara opcijom Mape iz glavnog menija aplikacije.

Podaci koji su prikazani na mapi su nezvaničnog karaktera, prikupljeni iz različitih izvora, na osnovu neposrednih kontakata i ličnih saznanja autora. Sve primedbe su dobrodošle.

уторак, 26. април 2011.

Interaktivne tematske mape Srbije

Na sajtu serbiamap.net.net počeo je sa radom novi modul - Interaktivne mape. Cilj ovog unapređenja je da osim osnovne pregledne mape, na sajtu bude omogućen prikaz i tematskih mapa, odnosno sadržaja za posetioce koji se više zanimaju za geografski aspekt prikaza podataka.

Lista tematskih mapa se otvara klikom na opciju Interaktivne mape u glavnom meniju web sajta (ikona sa globusom). Po otvaranju liste kliknite na mapu po izboru za prikaz podataka ili na dugme Info za više detalja o samoj mapi.



субота, 16. април 2011.

Reljefna mapa Novog Sada i okoline

Na sajtu www.serbiamap.net, u odeljku Galerija mapa postavljena je nova tematska mapa - reljefna mapa Novog Sada i okoline.
Mapa Novog Sada

Novi Sad je administrativni centar severne srpske pokrajine Vojvodine. Urbani deo ima oko 280.000 stanovnika, a šire područje naselja broji oko 375.000 žitelja.

Osnovan je krajem 17. veka, a vrlo brzo je postao važan trgovački i kulturni centar srpske zajednice u južnoj Ugarskoj. Veliki broj modernih kulturnih institucija, kao što su Matica srpska i Srpsko narodno pozorište, osnovani su upravo u Novom Sadu.

Zbog izrazite lepote, napredne misli, ali i značaja i doprinosa koji ima u razvoju srpske kulture, Novi Sad se često naziva i Srpska Atina. U istom duhu, Novi Sad i danas nastavlja da predstavlja Srbiju u najširim mogućim  okvirima - svakog leta se održava svetski poznat muzički festival Exit koji posećuju gosti iz raznih krajeva planete.

четвртак, 31. март 2011.

Granični spor Srbije i Hrvatske na reci Dunav

Posle raspada SFRJ, po preporuci Badinterove komisije republičke granice postale su državne. Međutim, zbog međusobno neutvrđenih međa na pojedinim područjima, pojavilo se više graničnih sporova koji će se rešavati dogovorom ili arbitražom.

Srbija i Hrvatska se nalaze u sporu oko utvrđivanja granice na reci Dunav. Oko 10.000 hektara zemljišta sa srpske i oko 2.500 hektara sa hrvatske strane je sporno. Najveći deo ovog zemljišta se nalazi u opštinama Sombor i Apatin. Sporne teritorije nisu naseljene.
Karta razgraničenja Srbije i Hrvatske na Dunavu
Republika Srbija se zalaže za utvrđivanje državne granice sredinom prirodnog toka reke Dunav. Ovo je i trenutno faktičko stanje na granici, sve teritorije levo od predložene linije razgraničenja administrira Srbija, a sve teritorije desno administrira Hrvatska.

Republika Hrvatska svoj predlog za razgraničenje zasniva na katastarskom premeru iz 1878. godine, iz vremena Austrougarske monarhije. U međuvremenu, Dunav je pomerio svoje korito par kilometara ka hrvatskoj strani, a za potrebe nesmetane plovidbe iskopano je nekoliko kanala koji su dodatno promenili tok Dunava.

понедељак, 7. март 2011.

Mapa Libije

U sekciji Galerija mapa postavljena je nova tematska mapa - karta Libije. Tokom februara 2011. godine ovu zemlju je zahvatio talas protesta koji preti da eskalira u građanski rat.

Mapa Libije

уторак, 22. фебруар 2011.

Mapa statističkih regiona Srbije

U maju 2010. godine, Skupština Republike Srbije je usvojila izmene i dopune Zakona o regionalnom razvoju, kojim je predviđeno da se Srbija sastoji od pet statističkih regiona. Prvobitni predlog Zakona je predviđao podelu na sedam regiona, ali je zbog postizanja političkog konsenzusa ovaj predlog redigovan, tako da u konačnoj podeli Srbija ima pet regiona.

Na sajtu Serbiamap.Net, u odeljku Galerija mapa postavljena je nova tematska mapa - statistički regioni Republike Srbije.

Mapa statističkih regiona Republike Srbije
Nova statistička teritorijalna podela je usklađena sa međunarodnim standardom NUTS (Nomenclature of Territorial Units for Statistics). Saglasno ovom standardu, osnovna podela Republike Srbije je izvršena u dve celine - Sever (koga čine Beograd i Vojvodina) i Jug (u koji spada ostatak države).

недеља, 30. јануар 2011.

четвртак, 27. јануар 2011.

Južni Sudan - nova država

Između 9. i 16. januara 2011. na jugu Sudana je održan referendum za otcepljenje ove regije od svoje matične države.

Još od proglašenja nezavisnosti Sudana, ova zemlja je bila poprište brojnih oružanih sukoba, kako između političkih frakcija, tako i između verskih grupa (hrišćana i muslimana). Ovi okršaji su vremenom dobijali obeležja građanskog rata, sa brojnim žrtvama na obe strane. Poslednji sukob je završen 2005. godine mirovnim sporazumom koji predviđa mogućnost održavanja referenduma o samoopredeljenju Južnog Sudana (naseljenog većinom hrišćanima i pripadnicima tradicionalnih plemenskih religija). Prilikom potpisivanja sporazuma između vlade Sudana i južnjačkih pobunjenika iz pokreta SPLM (Sudan People Liberation Movement) obe strane su se obavezale da će poštovati rezultate referenduma bez obzira na ishod.

Prema poslednjim rezultatima, više od 90% glasača se izjasnilo u korist nezavisnosti, tako da bi posle verifikacije zvaničnih rezultata od strane međunarodne zajednice, trebalo da usledi proglašenje nezavisnosti 9. jula 2011. godine.

Mapa Južnog Sudana

Južni Sudan zahvata teritoriju sedam južnih sudanskih pokrajina i nalazi se u samom srcu Afrike. Osim matične države, graniči se sa Etiopijom, Kenijom, Ugandom, Zairom i Centralnoafričkom Republikom. Glavni grad je Džuba, na jugu zemlje, a veći gradovi su Malakal, Bor, Vav i Tambura. Zemlja je veoma nerazvijena i po većem broju kriterijuma nalazi se na samom dnu svih statističkih pregleda. Saobraćajna infrastruktura je veoma skromna, domaći proizvodni pogoni malobrojni, a bruto prihod po glavi stanovnika je po svim procenama jedan od najnižih u svetu.

Osnov na kojem će ova nacija najverovatnije da temelji svoju budućnost su bogata nalazišta nafte i dragocenih metala (doduše, uglavnom u vlasništvu stranih kompanija). Od ukupne sudanske proizvodnje nafte, oko 85% resursa se nalazi u Južnom Sudanu.