понедељак, 22. јул 2013.

Mapa teških saobraćajnih nesreća na teritoriji opštine Kraljevo

Opština Kraljevo predstavlja važan regionalni transportni čvor. Zahvaljujući velikoj dužini magistralnih puteva koji prolaze kroz opštinu Kraljevo, ovaj grad predstavlja svojevrsnu saobraćajnu crnu tačku.

Na sajtu Serbiamap.Net objavljena je mapa koja sadrži lokacije teških saobraćajnih nesreća u na teritoriji opštine u periodu od 2008. do 2013. godine.

http://www.serbiamap.net/index.html?mapId=23

Karta je sastavljena na osnovu arhive saopštenja Policijske uprave Kraljevo u navedenom periodu.

петак, 19. април 2013.

Quantum GIS kao alternativa Ozi Explorer-u

Ozi Explorer je softverski program za georeferenciranje rasterskih mapa, satelitskih i aero-ortofoto snimaka. Georeferenciranje je proces u kojem se nekim pikselima na pozadinskoj slici (snimku) određuju geografska širina i dužina. Nakon što se obavi georeferenciranje program omogućuje dodavanje novih elemenata na osnovu pozadinske rasterske slike, a zatim i čuvanje tako dobijenih podataka. Uprošćeno, Ozi Explorer omogućuje crtanje preko ortofoto snimka.

Ozi Explorer čuva podatke u dva fajla. Tu su obično .GIF ili .JPG fajl sa pozadinskom slikom i .MAP fajl sa meta podacima koji sadrže informaciju kako je pomenuta slika georeferencirana. MAP fajl je u stvari tekstualni fajl sa određenim podacima, tako da se može editovati u bilo kom tekst procesoru, na primer u Notepadu.

Pošto je OziExplorer komercijalni i ne baš jeftin program, korisno je znati da postoji i open source (razume se, besplatna) alternativa postupku za georeferenciranje. Reč je o programu Quantum GIS koji ima sve potrebne alate za crtanje po georeferenciranoj slici, jedino je potrebno prilagoditi format.
Za to se koristi modul GDAL, ili konkretnije, njegov podmodul gdalwarp za transformaciju rasterskih slika.

Ako pretpostavimo da imate par fajlova sa nazivima input_file.gif i input_file.map, potrebno je da sa komandne linije izvršite komandu:


gdalwarp -r near -of GTiff input_file.gif output_file.tif

Napominjemo da prethodna operacija radi ispravno samo ako imate .GIF fajl (dakle, za .JPG fajlove stvar ne funkcioniše). U slučaju da imate raster-sliku upravo u .JPG ili .PNG formatu, potrebno je da je konvertujete u .GIF fajl iste veličine (ovo je prosta operacija i na današnjim računarima je moguća u većem broju programa, na primer, u programu Paint), a zatim da tu izmenu registrujete i u .map fajlu pomoću programa Notepad. Naziv rasterskog fajla se nalazi u trećem redu .MAP fajla.

Rezultat ove transformacije je fajl u Geo Tiff formatu (ovo je kompozitni format koji sadrži i informacije o rasteru i meta podatke iz .MAP fajla) koji sada možete da otvorite u programu Quantum GIS i da započenete rad na obradi georeferencirane slike.

Izvor : http://gis-lab.info/qa/qgis-ozi.html

понедељак, 11. март 2013.

уторак, 26. фебруар 2013.

Toponimi u Srbiji

Postavljena je nova stranica na sajtu - pregled često korišćenih toponima i njihova objašnjenja. Ako imate predlog za dopunu ove liste, radi ćemo da saslušati.

петак, 22. фебруар 2013.

Sajtovi sa GPS podacima (trekovima)

Na našoj Facebook stranici od nedavno možete da pronađete listu sajtova na kojima se nalaze najkvalitetnije baze podataka GPS podataka (trekova). Trudićemo se da listu osvežavamo novim podacima i komentarima što je češće moguće.

Posebno Vas pozivamo da posetite nekoliko navedenih domaćih sajtova koji su započeli ovu zanimljivu aktivnost (sakupljanje GPS trekova) za područje Srbije i Balkana.

 Ukoliko znate za sajt koji nije naveden, pomozite nam da upotpunimo listu.